Testosteron i wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Testosteron jest hormonem z grupy androgenów. Klasyfikujemy go wśród sterydów anabolicznych. Ale co najważniejsze, testosteron jest męskim hormonem płciowym i niesie ze sobą wiele pozytywnych czynników wpływających na sprawność, wygląd i funkcjonowanie organizmu. W męskim ciele jest on wytwarzany w jądrach, w tak zwanych komórkach Leydiga. Wpływa na spermatogenezę i rozwój cech płciowych w okresie dojrzewania. Jego poziom jest wyższy rano, co tłumaczy, dlaczego mężczyźni są pobudzani szczególnie w tym czasie dnia. Źródłem problemów jest sytuacja, w której mężczyzna ma obniżony poziom testosteron ze względu na wiek lub z innych powodów. Dlatego konieczne jest kontrolowanie tych poziomów, szczególnie jeśli jesteś sportowcem, a Twoim celem jest poprawa wydajności.

 

Testosteron i sport:

Niedobór testosteronu powoduje zmniejszenie masy mięśniowej i wzrost niechcianego tłuszczu. Jego niedobór wpływa również na psychikę: pogarszająca się pamięć, zwiększona drażliwość, mogą wystąpić problemy ze snem i większym zmęczeniem. Wszystkie te negatywne przejawy mają jeden skutek - pogorszenie kondycji. Jak powinniśmy postępować, aby zapobiec takiemu stanowi? Zalecamy przestrzeganie następujących zasad:

 

  • Wzbogać swoją dietę o cynk, magnez i potas
  • Ogranicz spożycie alkoholu
  • Unikaj stresu, śpij wystarczająco, popraw swoją dietę
  • Zalecane spożycie określonych rodzajów warzyw (brokuły, szparagi, brukselka, kapusta, kalafior)

 

Testosteron i suplementy:

Dzisiejszy rynek oferuje wiele naturalnych i innych produktów, które pomagają podnieść poziom testosteronu. Istnieją skuteczne ekstrakty ziołowe, a także niezwykle potężne prohormony, które są w amerykańskich produktach do walki z niskim poziomem testosteronu. Istnieje również trzecia kategoria - sterydy anaboliczne, ale ze względu na ich szkodliwość i negatywne skutki nie będziemy ich omawiać. Najbardziej znane produkty to: tribulus terrestris, diosgenina, DHEA, maca, arginina. Najbardziej imponujące wyniki można osiągnąć za pomocą DHEA.

 

DHEA

W zachodniej medycynie prekursor o nazwie DHEA jest używany do zwiększania poziomów testosteronu. Dokładna nazwa to dehydroepiandrosteron. DHEA naturalnie zwiększa produkcję testosteronu w organizmie. Jednak organizm sam wytwarza DHEA. Nadnercza wydzielają DHEA w ciele, w którym ta substancja jest przekształcana w testosteron i inne użyteczne substancje. DHEA jest najczęstszym hormonem w organizmie, ale wraz z wiekiem poziom DHEA zaczyna się zmniejszać. Idealny poziom DHEA u młodych mężczyzn wynosi 3-5 mg/ml. W 60 roku życia organizm produkuje tylko około 10% DHEA w porównaniu do ilości wyprodukowanej w wieku 20 lat. Oprócz zwiększania poziomu naturalnego testosteronu, DHEA ma wiele innych przydatnych właściwości w organizmie. Uczestniczy we wzroście kości, utrzymując prawidłową równowagę insulinową, dobre samopoczucie, utratę wagi, polepszone libido i utrzymując zdrowsze tkanki łączne. DHEA jest również ważny w zmniejszaniu poziomu kortyzolu w organizmie.

 

Aby zmaksymalizować przyrost mięśni, przyspieszyć regenerację i zwiększyć poziom testosteronu, zalecamy produkt: HYDRA