Dieta Dave’a Palumbo

W dzisiejszym nowoczesnym świecie mamy do dyspozycji dużo magicznych diet i gwarantowanych metod, dzięki którym „na pewno” stracisz na wadze. W tym miejscu należy się zatrzymać i uświadomić sobie, że diety komercyjne nie nadają się dla kulturystów, których celem podstawowym jest uwidocznienie mięśni ale jednoczesne zachowanie masy mięśniowej. Z dostępnych źródeł i doświadczenia słowackich kulturystów istnieją dwie grupy ludzi. Jedna stosuje dietę węglowodanowo – białkową z minimalnym spożyciem tłuszczu, druga grupa preferuje dietę białkowo-tłuszczową. Jak już pisaliśmy w artykule o endomorfikach, pewnej grupie ludzi lepiej pasuje i lepsze wyniki uzyskują właśnie dzięki konsumpcji protein i tłuszczy. Dietę dotrzymują bez stresu, nie walczą ze zmieniającym się humorem lub utratą energii, a co jest najważniejsze, cieszą się z relatywnie szybkich i jakościowych wyników w formie obniżenia wartości tłuszczu i wyższego uwidocznienia mięśni. W praktyce stosują się dwa rodzaje diet. Pierwszą z nich jest CDK (cykliczna dieta ketogeniczna), której autorem jest doktor Atkinson i ten sposób jest przeznaczony głównie dla pacjentów z padaczką, ponieważ według badań naukowych właśnie oscylowanie cukru w krwi powoduje występowanie ataków padaczki, ale popularna stała się także u sportowców. W tej diecie brakuje jakichkolwiek węglowodanów, w jadłospisie tolerowane jest spożywanie tłuszczy z jakichkolwiek źródeł. I tutaj tkwi problem, ponieważ możesz tracić na wadze, ale spożywaniem dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych ryzykujesz inne problemy ze zdrowiem. Właśnie ta dieta inspirowała byłego amerykańskiego pro bodybuildera i obecnego guru w diecie Dave’a Palumbo, który ją dostosował do potrzeb kulturystów. Dieta według Dave’a Palumbo koncentruje się na wysokim spożyciu białka z jakościowych źródeł (jajka, mięso z kurczaka, mięso wołowe, łosoś, koncentraty wysokoproteinowe) i jakościowych zdrowych tłuszczy w formie orzechów, oleju lnianego, oliwy i kwasów tłuszczowych omega-3. Schemat stosowania jest prosty- 5 dni dieta białkowo-tłuszczowa, w szósty dzień powinieneś złamać przepisany program diety i zjeść coś „zabronionego” (pizzę, spagetti, fast food, lub cokolwiek, na co masz ochotę). Ten krok jest niezbędny, ponieważ podczas dni bez węglowodanów ciało ma tendencję działać w „trybie czuwania” i w naturalny sposób zwolnić przemianę materii. W ten sposób utrzymasz swoją przemianę materii w wysokim tempie i uzupełnisz glikogen na następne dni, które są przed tobą. Na początku diety mogą wystąpić kłopoty, jak senność, ból głowy (objawy ketozy), ale znikną one po kilku dniach, ciało i mózg odzwyczają się od węglowodanów i rozpoczną w tym trybie funkcjonować tak, jak powinny.

 

Zalety diety Dave’a Palumbo:

  • Szybkie wyniki przy obniżaniu tłuszczu
  • Oszczędna dla masy mięśniowej
  • Jest prosta
  • Nie wymagająca dużo czasu na przygotowanie posiłku
  • Nadaje się do przedzawodowego przygotowania kulturystów

 

Przykład jadłospisu dla kulturysty ważącego 91 kg:

 

Danie nr.1

5 całych jajek omega-3

 

Danie nr.2

50 g proteiny serwatkowej + 1 łyżka oleju lnianego

 

Danie nr.3

230 g piersi z kurczaka + pół filiżanki orzechów

 

Danie nr.4

50 g proteiny serwatkowej + 1 łyżka oleju lnianego

 

Danie nr.5

230 g łososia lub mięsa wołowego, sałatka bez pomidorów i marchewki + 1 łyżka oleju lnianego

 

Danie nr.6

5 całych jajek omega-3 lub 50 g proteiny serwatkowej + 1 łyżka oleju lnianego

Należy pierwsze i ostatnie danie uzupełniać błonnikiem, który można zakupić w aptece, lub w sklepach specjalizowanych ze suplementami diety. Poleca się zwiększenie spożycia płynów.

 W procentach powinna być dieta złożona z:

 

60 % białka

30 % tłuszczu

10 % węglowodanów

 

Dieta Dave’a Palumbo i suplementy:

 

Podczas diety możesz sobie pomóc różnymi rodzajami suplementów, niektórych jednak należy unikać. Podstawą powinny być wysokoprocentowe płyny proteinowe, kreatyna, witaminy, minerały, probiotyki i błonnik. Czego powinieneś unikać, to spożywanie kofeiny, która powiększa poziom kortyzolu, uniemożliwia osiągnięcie ketozy i może spowodować odwodnienie.

 

Jaki trening i kardio?

 

W treningu siłowym wybieraj ciężkie ciężary w zasięgu 6-8 powtórzeń. Zdecydowanie nie polecamy robić więcej powtórzeń. Co dotyczy ćwiczeń kardio, ucieszymy cię, wcale nie musisz go wykonywać, jedyny wyjątek stanowią pierwsze dni po dniu „wolnym”, kiedy dzięki niemu przyspieszysz wystąpienie ketozy. Bardzo intensywny siłowy trening z dużą liczbą powtórzeń a również długim ćwiczeniem kardio oznacza dla ciebie ryzyko utraty masy mięśniowej.