Co to jest PCT

Co to jest PCT?

 

PCT to skrót z angielskiego - Post Cycle Therapy. Cykl w tym przypadku oznacza kurację sterydem lub prohormonem, trwającą najczęściej od 6 do 12 tygodni. W przypadku prohormonów (PH) wystarczą 4-tygodniowe cykle. Istnieją jednak przypadki, gdy osoby spożywają sterydy przez długi czas. Należy pamiętać o tym, że długotrwałe używanie wysokich dawek sterydów, bez 100% pewności pochodzenia, grozi nieodwracalnym uszkodzeniem zdrowia! Niestety, pomimo różnych środków ostrożności, a także zmian legislacyjnych, ludzie wciąż sięgają po sterydy. Kiedy już zdecydują się na tę ścieżkę, powinni zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji.

 

Stan ciała po "uzdrowieniu"

 

Anaboliczne androgenne sterydy (AAS) wpływają nie tylko na szybkość reakcji anabolicznych w organizmie człowieka, ale także na równowagę hormonalną organizmu. Zastosowanie produktów zawierających testosteron hamuje naturalną produkcję tego hormonu. W niektórych przypadkach po zakończeniu cyklu jego poziom jest tak niski, że mogą wystąpić negatywne skutki uboczne, takie jak:

 

 • niezwykle szybka utrata masy i siły mięśniowej,
 • zmniejszone libido,
 • zaburzenia erekcji,
 • głęboka depresja.

 

W praktyce często spotykamy się z przypadkami, w których młodzi sportowcy sięgają po AAS w celu zwiększenia siły i szybkiego wzrostu mięśni. Na pewno kojarzysz z siłowni kogoś, czyja masa mięśniowa wzrasta w cudownie krótkim czasie, a wkrótce bardzo szybko spada. Najprawdopodobniej ta osoba zaniedbała PCT. Jeśli nie będziesz wystarczająco długo na tym etapie, łatwo stracisz pozyskane kilogramy. Oprócz obniżonego poziomu testosteronu czas po cyklu charakteryzuje się również podwyższonym poziomem kortyzolu. Czym jest kortyzol i dlaczego jest tak zły dla sportowców?

 

Kortyzol jest hormonem, który tworzy się w korze nadnerczy, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie homeostazy, czyli podtrzymywania tego samego stanu w organizmie człowieka, co jest niezbędne do normalnego funkcjonowania. Kortyzol, a zwłaszcza jego długookresowe wysokie poziomy mają skutki uboczne o różnym nasileniu. Na przykład:

 

 • wzrost ciśnienia krwi,
 • ryzyko rozwoju cukrzycy,
 • utrata masy mięśniowej,
 • degradacja białek w ciele,
 • zwiększenie tkanki tłuszczowej.

 

Jakie są główne cele PCT?

 

PCT skupia się głównie na dwóch celach. Pierwszym z nich jest przywrócenie produkcji hormonów w organizmie, drugim jest utrzymanie maksymalnej ilości uzyskanych mięśni. Oba są ściśle powiązane ze sobą. Absolutnie nieodpowiedzialnym podejściem po skończeniu cyklu jest pozwolić ciału "po prostu" być. Dobrze jest przygotować się na ten okres i mieć wszystko przemyślane. Musimy wybrać odpowiednie składniki do pobudzenia własnej produkcji testosteronu. Jeśli przyjmujemy PCT w sposób kompleksowy, musimy skupić się na następujących narządach wewnętrznych:

 

 • nerki,
 • wątroba,
 • serce i naczynia krwionośne,
 • prostata,
 • stawy.

 

Jakie produkty wybierasz na PCT?

 

Powszechnie dostępne suplementy to: tribulus terrestris, diosgenina, różne sterydy anaboliczne. Ostatnio na rynku się również złożone prohormony PCT, które zawierają kilka komponentów i koncentrują się na narządach wymienionych powyżej. Ich efekty są takie same jak w przypadku przyjmowania leków w połączeniu z suplementami. Tutaj jednak masz tę zaletę, że dostajesz tańszą alternatywę w postaci "Wszystko w jednym", która jest dostępna i bezpieczna dla Ciebie. Omówmy te produkty.

 

ARIMIT / UG Pharma


Substancje aktywne:

 

 • Androst 3,5-dienowy-7,17-dion (Armistane)
 • Chlorophytum Borivilianium
 • N-Acetyl L-cysteina

 

Androst 3,5-dienowy-7,17-dion - Armistane:

Jest to inhibitor aromatazy i kortyzolu. Zwiększa poziom testosteronu przy jednoczesnym obniżeniu poziomu estrogenu i kortyzolu. Jest to naturalny związek, który po konwersji przekształca się w DHEA, który naturalnie występuje w ludzkim ciele. Armistane zwiększa naturalny stan miotropowy organizmu, prowadząc do zwiększania masy mięśniowej, szybszego powrotu do zdrowia, zmniejszenia tkanki tłuszczowej i zwiększonego libido! Inne korzyści to szybsza regeneracja mięśni i poprawa ich stanu.


 

Chlorophytum Borivilianium

 

Jest to indyjskie zioło, które zmniejsza stan zapalny, zwiększa sprawność seksualną i poziom testosteronu.


 

N-Acetyl L-cysteina

 

Pochodzi od aminokwasu L-cysteiny. Aminokwasy są budulcem dla białek. N-Acetyl L-cysteina jest szeroko stosowana w medycynie, między innymi do leczenia takich schorzeń jak dławica piersiowa, choroba Alzheimera i różne reakcje alergiczne. Jest pomocna w obniżaniu poziomu cholesterolu, pomaga zapobiegać zawałowi i udarowi. Ma również silne właściwości antyoksydacyjne i dlatego odgrywa istotną rolę w profilaktyce raka. Jest również idealnym pomocnikiem, który chroni wątrobę.


 

SUPER PCT /Warrior Labs


Substancje aktywne:

 

 • Tribulus Terrestris, Ekstrakt z kozieradki
 • 6,17 keto-etiocholeva-3-ol 3,17 keto-tiocol-triene
 • NAC (n-Acetyl-cysteina)
 • Czerwony ryż drożdżowy, CoQ10
 • Pokrzywa, wyciąg z Saw Palmetto Berry

 

Tribulus Terrestris (buzdyganek naziemny)

 

Ekstrakty z buzdyganku naziemnego, który stał się przedmiotem zainteresowania sportowców w latach 90., kiedy został włączony do przygotowań bułgarskich sportowców, którzy osiągnęli wtedy niezwykłe wyniki. Do jego głównych zalet należą: zwiększanie poziomu testosteronu (o ponad 30%), wspieranie wyników sportowych w okresie zmniejszonej kaloryczności diety. Jest także doskonałym pomocnikiem w walce z obniżeniem libido u mężczyzn w starszym wieku.


 

Ekstrakt z kozieradki

 

100% naturalnego wyciągu z kozieradki pospolitej, która jest jedną z najcenniejszych i najzdrowszych ziół na świecie. Ma właściwości do chłodzenia ciała, pomagając mu przezwyciężyć ból gardła (np. Przy dławicy piersiowej), pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zwalczać cukrzycę i raka okrężnicy. Kozieradka zwiększa produkcję DHEA i hormonu luteinizującego, co prowadzi do zwiększenia produkcji testosteronu.


 

6,17 keto-etiocholeva-3-ol 3,17-tetiolol-trien

 

Lub też ATD. ATD hamuje biosyntezę estrogenu poprzez inaktywację aromatazy w tkankach tłuszczowych i obwodowych. ATD może wywołać pozytywny test antydopingowy dla boldenonu steroidowego - metabolitu ATD.


 

N-Acetyl L-cysteina

 

N-Acetyl L-cysteina została już omówiona w tym artykule, więc po prostu powtórzymy ponownie. Pochodzi od aminokwasu L-cysteiny. Aminokwasy są budulcem dla białek. N-Acetyl L-cysteina jest szeroko stosowana w medycynie, między innymi do leczenia takich schorzeń jak dławica piersiowa, choroba Alzheimera i różne reakcje alergiczne. Jest pomocna w obniżaniu poziomu cholesterolu, pomaga zapobiegać zawałowi i udarowi. Ma również silne właściwości antyoksydacyjne i dlatego odgrywa istotną rolę w profilaktyce raka. Jest również idealnym pomocnikiem, który chroni wątrobę.

 

Red yeast rice

 

Jest to produkt tradycyjnej medycyny chińskiej, który obniża poziom cholesterolu i pomaga zapobiegać problemom z sercem.


 

Pokrzywa

 

Roślina ta jest bardzo rozpowszechniona na terenie Polski, lecz niestety nie wszyscy znają jej moc. Pomaga w schorzeniach skórnych, problemach trawiennych, zapobiega nowotworom. Są wręcz znane przypadki, gdy jej stosowanie wyleczyło raka. Ma pozytywny wpływ na zdrowie prostaty u mężczyzn.


 

Saw Pallmeto (Serenoa)

 

Serenoa to roślina z rodziny arektowatych, czyli palm. Jej dojrzałe owoce mają właściwości lecznicze. Jej popularność wzrosła, gdy odkryto, że zmniejsza ona objawy powiększenia prostaty. Jest również stosowany w leczeniu zakażeń i raka prostaty.


 

PCT IV /Blackstone Labs/

 

Substancje aktywne:

 

 • Ostarine
 • Tribulus Terrestris
 • Saw Palmetto
 • Androst 3,5-dienowy-7,17-dion

 

Ostarine:

Jest to SARM (Selective Androgen Receptor Modulator). W praktyce jest bardzo skuteczny w leczeniu atrofii mięśni. Jego właściwości są podobne do sterydów.


Tribulus Terrestris (Buzdyganek naziemny)

 

Ziołowe ekstrakty tego cudownego zioła dawno temu dowiodły swoich zalet. Buzdyganek naziemny stał się szczególnie popularny w latach 80. i 90. dzięki bułgarskim sportowcom, którzy na jego korzyść zrezygnowali z użycia sterydów anabolicznych. Tribulus zwiększa poziom testosteronu, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i poprawia libido.


 

Saw Palmetto (Serenoa)

 

Owoce tej rośliny pochodzą z USA, zwłaszcza z Kalifornii. Ma wiele korzystnych właściwości. Pomaga wyeliminować problemy z tarczycą, poprawia metabolizm. Jej największą zaletą jest pozytywny wpływ na poziom hormonów w ludzkim ciele.


 

Androst 3,5-dien-7,17-dion

 

Pierwsze badanie zostało opublikowane pod koniec lat 90. przez dr. Lardy'ego, który badał metabolity i pochodne DHEA. Od tego czasu Androst stał się częścią świata kulturystyki i suplementów diety. W literaturze Androst jest również nazywany zabójcą aromatazy. Pomaga także obniżyć poziom kortyzolu, hormonu, który jest wydzielany przez organizm w okresie dużego stresu. Utrzymywanie właściwego poziomu kortyzolu jest kluczowe, jeśli chcesz uzyskać masę mięśniową, schudnąć lub po prostu chcesz poczuć się lepiej.