PROHORMONY CZY STERYDY?

Wiele osób myli te dwa terminy i błędnie wierzy, że AS i prohormony to to samo. Istnieje jednak zasadnicza różnica między nimi, a my Ci ją dzisiaj wyjaśnimy. 

Czym są AS?
 

Anaboliczne sterydy (ang. AS- anabolic steroids) to substancje syntetyczne, najczęściej pochodzące z męskiego hormonu płciowego. Przeznaczone są dla pacjentów cierpiących na różne choroby lub osób po ciężkich urazach lub operacjach, które potrzebują wsparcia podczas procesu regeneracji organizmu. Hormony steroidowe działają poprzez wiązanie się z określonymi białkami receptora na powierzchni komórki. Wiązanie hormonu z receptorem powoduje zmianę w transkrypcji genów i zmianę metabolizmu komórkowego. AS znacznie poprawiają syntezę białek i budują nową tkankę mięśniową. Ich największym problemem jest jednak to, że są one zakazane (w wielu krajach na tym samym poziomie, co narkotyki), co powoduje rosnący wzrost produkcji fałszywych imitacji. Przyjmując je ryzykujesz trwałe i nieodwracalne uszkodzenie zdrowia i życia. AS są przyczyną nadmiernego wydzielania sebum, czego skutkiem jest tłusta i zanieczyszczona skóra. Zatykają pory potowe i powodują infekcję, co w krótki sposób prowadzi do trądziku. Podczas stosowania AS  skóra traci naturalną elastyczność, a pęknięcia powstające w tkance łącznej tworzą rozstępy. Udowodnione jest, że korzystanie z AS powoduje również wypadanie włosów.


AS dzielimy na:
 

1. Sterydy o działaniu podobnym do testosteronu (methyltste and boldenone)

2. Steroidy o działaniu podobnym do dihydrotstu (stan i metenolon)

3. Steroidy z efektami nandropodobnymi (nandr i trn)
 

 Ze względu na stosowanie AS są podzielone na:
 

1. Doustne

2. Wstrzykiwalne


Ponieważ wiele z nich jest 17-alfa alkilowanych, są one bardzo toksyczne dla wątroby.

Z powodu naruszania podstawowych zasad higienicznych w produkcji AS przez „producentów”, jednym z podstawowych zagrożeń, na które możesz napotkać podczas wstrzykiwania sterydów jest ryzyko wprowadzenia infekcji w głąb mięśnia. Kolejną wadą jest również aplikacja, a jeśli nie masz wykształcenia medycznego i wstrzykniesz AS w niewłaściwy sposób, możesz przyczynić się nie tylko do nieprzyjemnych skutków uboczne, ale co ważniejsze możesz przyczynić się do zagrożenia życia.

Zapalenie spowodowane niewłaściwym zastosowaniem lub nieprzestrzeganiem zasad higieny w produkcji (najczęściej występujące zjawisko fałszywych AS).

Silny trądzik spowodowany stosowaniem AS
 

Czym są prohormony?
 

Prohormone (PHs) są również wytwarzane syntetyczną drogą, ale z zasadniczą różnicą, a mianowicie, są stworzone wyłącznie na potrzeby rynku sportowego. Są one prekursorami rzeczywistych hormonów, co oznacza, że ​​po zażyciu są przekształcane w organizmie w ludzkie hormony. Ich odkrycie sięga początku lat 90. XX w. w USA. Natychmiast po ich odkryciu stały się popularnymi suplementami wspomagającymi przygotowanie prawie wszystkich sportowców w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ich pozytywnym skutkom i niskiemu zagrożeniu dla zdrowia były one dostępne w handlu przez długie 24 lata. FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) nie umieściła ich w tym czasie na liście zabronionych substancji, a co istotne łatwo przeszły one przez najcięższe testy. Wszystko zmieniło się dopiero w grudniu 2014 r., gdy prohormony zostały umieszczone na liście zabronionych substancji. Przyczyna tej decyzji jest ciągle nieznana. Najważniejsze jednak jest to, że przez lata wykazały one pozytywny wpływ na przyrost masy mięśniowej. Ich siła jest taka sama jak AS, przy czym są one o wiele bezpieczniejsze.
 

Na podstawie zaleceń producenta i doświadczeń konsumentów z PH zaleca się cykle trwające 4-6 tygodnie, przerwa między cyklami PH powinna być takiej samej długości. Zyski mięśniowe są imponujące! 5-15 kg na cykl (wzrost mięśni zależy od wyboru konkretnego PH, a także indywidualnych predyspozycji każdej osoby, diety i treningu). Dużą zaletą jest to, że dzięki odpowiednio dobranemu PCT zachowuje się dużą wagę, co stanowi duży problemem przy stosowaniu AS.


Czy konieczne jest włączenie PCT po cyklu PH?
 

Ponieważ PH przekształcają się w ludzkie hormony, co wpływa to na ich naturalną produkcję. Dlatego konieczne jest, aby pomóc ciału przygotować się do następnego cyklu. Specjalne produkty PCT z kategorii PH są jednak produktami złożonymi, które nie tylko przywracają własne wydzielanie hormonów, ale także poprawiają zdrowie wątroby i prostaty. Są bardzo popularne nawet wśród konsumentów AS.


Prohormony vs. AS ...
 

Czy istnieje odpowiedź na to pytanie? Spokojnie, postaramy się na nie odpowiedzieć. Stosowanie AS, jak również PHs przynosi korzyści w postaci uzyskania masy mięśniowej, siły i poprawy wydolności wysiłkowej. Ale kiedy patrzymy na wady, mamy wyraźnego zwycięzcę. Korzystanie z steroidów może spowodować następujące negatywne skutki uboczne:

• zmniejszona wielkość jąder

• niepłodność

• powiększenie mięśnia sercowego

• podwyższone ciśnienie krwi

• uszkodzenie nerek

• chorobę wątroby

• powiększenie wątroby

• wypadanie włosów

• psychozę

• gniew i agresję

• trądzik

• dysfunkcjonalne libido

• ginekomastie
 

W przypadku PH jest to bardzo proste! Jeśli będziesz postępować zgodnie z zaleceniami na etykiecie, to nic Ci nie grozi. Jeśli prohormony był przez 24 lata dostępne komercyjnie w Stanach Zjednoczonych i autoryzowane przez FDA, to nie są one szkodliwe dla zdrowia ludzi. Nie musisz się martwić najnowszym banem, ponieważ problem nie leży w PH i ich bezpieczeństwie. Umieszczenie prohormonów na liście substancji zabronionych jest czysto politycznym gestem rządu USA.

Z naszej perspektywy i wielu zadowolonych konsumentów istnieją dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania pro hormonów:
 

1. Złoty środek: Prohormony są silniejsze niż regularne suplementy, ich efekty są takie same jak w przypadku AS, ale bez ryzyka uszkodzenia zdrowia.
 

2. Wygodne dozowanie: PH są wykonywane wyłącznie w formie kapsułki. Wstrzykiwanie nie jest potrzebne, co przyczynia się do ogólnego komfortu (zero igieł!).
 

3. Silne działanie PH: produkty te są najczęściej połączeniem kilku prohormonów. To tak, jakbyś przyjmował jednocześnie kilka rodzajów AS. A w tym przypadku masz go w 2-3 kapsułkach.
 

4. Pomocnicy AS: z pewnością zapytasz: dlaczego? PH są bardzo pomocne w okresie przejściowym pomiędzy dwoma cyklami AS. Jeśli nie chcesz przestrzegać nigdy nie kończących się cykli AS, ale chcesz zachować swoją cenną masę mięśniową, skorzystaj z prohormonów. Dzięki PH możesz to osiągnąć.