PROHORMONY I PROFESJONALNY SPORT

Prohormony są substancjami stworzonymi specjalnie dla sportowców, dlatego od czasu swojego rozwoju stały się przedmiotem zainteresowania liczby grupy amatorskich i profesjonalnych sportowców. Ich pozytywny wpływ na poprawę wydajności, siły i masy mięśniowej przyciągnął tysiące użytkowników na całym świecie, chcących osiągnąć spektakularne wyniki. Prohormony ponadto znalazły swoje miejsce na rynku natychmiast po ich odkryciu i wypełniły lukę na rynku. Ich pozycja znajduje się dokładnie w środku, gdzie na jednym końcu znajdują się komercyjne suplementy diety, a na drugim końcu są AS. W przypadku niektórych sportowców suplementy są zbyt "łagodne", a AS stanowią zagrożenie dla zdrowia, a także rządy państwowe są nimi zbyt zainteresowane i ograniczają je przepisami.
 


 

Pierwsze udokumentowane doniesienia o nadużyciach AS w sporcie pochodzą z 1950 roku, stosowanie prohormonów w sporcie jest stosunkowo nowe. Prohormony nie były przez lata ograniczone prawem w USA.

Anab. Steroids Control Act z 1990 r. Definiuje ASs jako: "Dowolny lek lub substancja hormonalna, która sprzyja wzrostowi mięśni w fizjologicznie podobny sposób do testosteronu", podczas gdy prohormony nie zostały sklasyfikowane jako AS i można je było legalnie kupić jako suplementy diety.

Pierwsze zarejestrowane zastosowania prohormonów w świecie sportu sięgają roku 1996, kiedy amerykański chemik Patrick Arnold opracował komercyjnie opłacalną formę prohormonu - androstenedione.
 

Patrick Arnold jest czołowym chemikiem i jednocześnie świetnym sportowcem


Kim jest Patrick Arnold?
 

Patrick jest amerykańskim chemikiem, znanym głównie z poprawy skuteczności suplementów sportowych. Kojarzony jest głównie z prohormonem androstenedione (znanego również jako ANDRO). Później stworzył inne skuteczne substancje: 4-AD, 1-AD. Ten ostatni jest prohormonem, który jest uważany za jeden z najskuteczniejszych prohormonów na świecie. Dziś Patrick jest członkiem zespołu naukowego E-Pharm i reprezentuje siłę napędową numer jeden w rozwoju suplementów diety w Stanach Zjednoczonych.

Ludzie bardzo pozytywnie zareagowali na to, że za rozwojem prohormonów stoi człowiek, który jest przykładem dla wielu z nich. Arnold absolutnie zdobył zaufanie sportowców w całych Stanach Zjednoczonych.


Androstenedione
 

Ten cudowny prohormon spowodował burzę w świecie sportu, a zwłaszcza w baseballu. Amerykańscy reporterzy sportowi byli zachwyceni wielkim sukcesem gwiazdy baseballu, Marka McGwire, krajowego rekordzisty w home runach w 1998 roku. To dzięki jego osiągnięciom nie byli zgodni, co do tego, czy prohormony powinny być dozwolone.
 

Mark McGwire, rekordzista w home runach w 1998r.


Mark McGwire
 

Ten świetny baseballista zaczął brać suplement androstenedione w sezonie 1998, kiedy stał się posiadaczem niesamowitego narodowego rekordu w home runach. Ich liczba wynosiła 70. W tym czasie androstenedione było legalnym suplementem żywieniowym, powszechnie dostępnym w sklepach i na siłowni. Po ujawnieniu, że przyjmował ten suplement żywieniowy, jego sprzedaż wzrosła na niewiarygodnie wysokim poziomie w Stanach Zjednoczonych. Później stał się tematem wielu debat wśród działaczy dopingowych i sportowych.

Po udowodnionej skuteczności prohormonów na rynku pojawiły się inne substancje, na przykład:

• androstenediol,

• 1-4-androstadienedion,

• 5 alfa androstenediol,

• norandrostenodiol.

Substancje te były sprzedawane przez różne firmy, niektóre z nich miały zdolność metabolizowania w organizmie do tste, a inne metabolizowały do ​​anab. hormonu boldenon, nandr lub dihydrotste (DHT).

Największy bum na pro hormony przypadł na późne lata 90. XX w. W Stanach Zjednoczonych. W tym czasie był to absolutny punkt zwrotny w suplementacji. Po zawodnikach baseballa ich pozytywny wpływ na poprawę wyników i wzrost masy mięśniowej wypróbowali również inni sportowcy (amerykańscy piłkarze, kulturyści i ciężarowcy).


Dlaczego sportowcy korzystają z prohormonów?
 

Z bardzo prostego powodu chcą być silniejsi, więksi, szybsi od swoich przeciwników i chcą uprawiać sport na wyższym poziomie. Prohormony są gdzieś pomiędzy suplementami a AS (boostery tste). Są związkami, które działają, jako chemiczne prekursory hormonów i AS. Innymi słowy, prohormony zawierają elementy potrzebne organizmowi do stworzenia własnego AS.
 

Nie trwało to długo i te cudowne substancje stopniowo przeniknęły do ​​Europy. Ich największa reprezentacja była w Wielkiej Brytanii. Prohormony są dziś nadal bardzo popularne i ze względu na dużą liczbę pozytywnych badań i wiedzy na ich temat są one wykorzystywane przez sportowców podczas ich przygotowywania przed zawodami. AS z tego powodu stały się przedmiotem zainteresowania różnych rządów - w rzeczywistości są lekarstwem dla chorych. Handel tymi towarami nie jest pożądany ze względów moralnych, zdrowotnych, a także ekonomicznych. Jest to również jeden z powodów, dla których firmy odnoszące sukcesy przeznaczają duże kwoty na rozwój produktów przeznaczonych dla sportowców, takich jak prohormony.


Prohormony i kulturystyka
 

Mimo że prohormony są przeznaczone dla wszystkich sportowców, ich właściwości są głównie wykorzystywane przez kulturystów. Szeroka gama pozytywnych efektów prohormonów obejmuje:

• znaczny wzrost masy mięśniowej,
• przerost beztłuszczowej masy mięśniowej,
• poprawa definicji mięśni,
• ekstremalny dopływ krwi do mięśni,
• lepsza zdolność treningowa,
• szybszy powrót do zdrowia,
• poprawa syntezy białek.
 


Jest to stosunkowo duża ilość dobrych powodów, aby zacząć myśleć o prohormonach i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Ponieważ są to bardzo silne substancje, należy bardzo odpowiedzialnie podchodzić do ich stosowania. Powinny być przyjmowane w zalecanych dawkach i, co ważniejsze, w cyklach. Nie należy też zapominać o PCT.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego najlepsi kulturyści zawsze pochodzą z USA i dlaczego amatorzy kulturystów są lepsi w Stanach niż gdziekolwiek indziej na świecie? Sekret został ujawniony: wszystko ze względu na te niezwykle silne substancje - prohormony.