Białka

Pełnowartościowe białka pełnią niezwykle istotne funkcje w diecie każdego sportowca. Są nie tylko jednym z trzech głównych makroskładników, odpowiedzialnych za dostarczanie energii, ale przede wszystkim stanowią podstawowy budulec mięśni i kości. Wraz ze wzrostem częstotliwości i intensywności treningów, wzrasta także zapotrzebowanie na białko dla sportowców. Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć jego odpowiednią ilość poprzez zbilansowaną dietę - nawet jeśli jest ona bardzo bogata w produkty takie jak mięso, jaja czy nabiał. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju suplementy białkowe. Jednym z nich jest odżywka białkowa, która świetnie sprawdzi się między innymi jako białko dla kulturystów. Na jakie białko do ćwiczeń warto postawić?

 

Z uwagi na źródło pozyskiwania, dostępne na rynku białka możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest ich wartość odżywcza. Z punktu widzenia osoby trenującej, a także  osiąganych przez nią wyników, zdecydowanie lepszym działaniem charakteryzuje się białko do ćwiczeń pochodzenia zwierzęcego - określane mianem białka pełnowartościowego. Dzięki wysokim wartościom odżywczym, produkty takie jak ryby, mięso i jaja (będące doskonałymi źródłami białka zwierzęcego) w o wiele większym stopniu zaspokajają zapotrzebowanie na proteiny, wykazywane przez sportowców. Stosowanie jedynie białek pochodzenia roślinnego (znajdziemy je między innymi w orzechach, owocach, warzywach i zbożach), na ogół nie jest wystarczające i ostatecznie wymaga uzupełnienia białkami zwierzęcymi. Również decydując się na różnego rodzaju suplementy białkowe, powinniśmy zwrócić uwagę na ich skład, w tym na pochodzenie i rodzaj zastosowanych białek.

 

Suplementy białkowe, choć kojarzone są głównie z kulturystyką i innymi sportami nastawionymi na poprawę wyglądu sylwetki oraz zwiększenie siły fizycznej, mogą być z powodzeniem stosowane także przez osoby o małej aktywności, które poszukują sposobu na zaspokojenie zapotrzebowania na białko w codziennej diecie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie białko w proszku - w szczególności izolat białka serwatkowego (WPI). Z uwagi na szybkość wchłaniania i wysoką zawartość aminokwasów, to doskonała propozycja, która świetnie sprawdzi się jako białko po treningu, gdzie niezwykle istotne znaczenie ma czas przyswajania aminokwasów do mięśni. Izolat białka serwatkowego przyspiesza proces pełnej regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku, a dodatkowo wspiera budowanie beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

 

Odżywka białkowa niesie za sobą także wiele innych korzyści. Dzięki niewielkiej ilości tłuszczy i węglowodanów pozwala na łatwe kontrolowanie makroskładników w codziennej diecie, a ponadto jest doskonałym źródłem aminokwasów rozgałęzionych BCAA i EAA. Coraz częstszym problemem XXI wieku stają się różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, z czego najbardziej powszechną stanowi nietolerancja laktozy. Dzięki wysokiej filtracji, białko w proszku zawiera na ogół znikomą ilość laktozy, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowane również przez osoby cierpiące na problemy trawienne.

BioTechUSA - Iso Whey Zero

BioTechUSA - Iso Whey Zero Pozostałe

54.89zł

Genius - Nitro XT

Genius - Nitro XT Genius Nutrition

Smak czekoladowy

248.99zł

Genius - iMass

Genius - iMass Genius Nutrition

158.99zł

Genius - iWhey

Genius - iWhey Genius Nutrition

188.99zł

Genius – Whey X5

Genius – Whey X5 Genius Nutrition

218.99zł

Nowość Gold Standard Whey 2270g

Gold Standard Whey 2270g Optimum Nutrition

188.99zł

LIGHT WHEY

LIGHT WHEY 6PAK NUTRITION

52.99zł

MILKY SHAKE WHEY

MILKY SHAKE WHEY 6PAK NUTRITION

19.99zł

Niedostępny Pure American 750g

Pure American 750g FitMax

34.99zł 29.09zł

Nowość THAT'S THE WHEY

THAT'S THE WHEY SPORT DEFINITION

62.99zł

THAT'S THE WHEY ISOLATE

THAT'S THE WHEY ISOLATE SPORT DEFINITION

178.99zł

WHEY ISOLATE

WHEY ISOLATE 6PAK NUTRITION

68.99zł

Niedostępny Whey Protein 81+

Whey Protein 81+ FitMax

59.99zł 49.79zł